Name of image.

Egzoz Geri Dönüş Valfi (EGR)

Günümüzün dizel otomobillerinin en yaygın arızalarından biri EGR sistemi arızasıdır.

EGR ‘exhaust gas return’ ‘egzoz gazı geri çevrimi’ terimlerinin kısaltmasıdır. Yani, motordan henüz çıkmış sıcak ve basınçlı kirli egzoz gazını geri çevirip emme manifold'undaki soğuk temiz hava ile karıştırır.

Bu operasyondaki amaç emisyon standartları kurumlarının şart koştuğu nitrojen oksit gazları salınım seviyelerini minimize etmektir. Lakin bu durum sağlıksızdır, kirli yağlı sıcak egzoz gazı temiz hava sistemine sokulurken arada görev yapan vana EGR Valfi dir. EGR Valf'i zamanla kurum bağlar ve çalışamaz duruma gelir. Bazen açık kalır, egzoz gazını durduramaz ve aşırı egzoz gazı kaçırdığı için motor ciddi derecede hasar görür. Açık kaldığı durumlarda Dizel Partikül Filtresi de tıkanır ve çöp olur. günümüzde diel partikül filtrelerinin en azılı düşmanı EGR sistemi dir.

Bazen kapalı kalır, Motor kontrol ünitesi Egr Valfi'ni açıp kapatamadığı için Motor acil işletim prosedürüne geçer, tabiri caizse yolda kalırsınız. Bugün Yetkili veya Özel servislerde bu valfi değiştirerek problemi çözüyorlar. Fakat sistem en kısa sürede yeni valfi de kuruma boğar ve tekrar arıza yapar.

2010 yılından günümüze üretilen her içten yanmalı motorun EGR sistemleri arıza yapmakta, bazen çok ciddi motor hasarları ve çok ciddi ekonomik külfetler oluşturmaktadır.

Megachips olarak geliştirdiğimiz özel EGR yazılımları ile Motor kontrol ünitelerindeki EGR Valfi çalışma stratejilerini yeniden şekillendiriyor,

Ülkemiz şartlarına uygun hale getiriyoruz. Böylelikle mevcut arızalı EGR sisteminiz ile sorunsuz sıkıntısız devam edebiliyorsunuz.

Henüz EGR sıkıntısı yaşamamış iseniz, yinede bu özel EGR yazılımlarımızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Belkide bir arıza var fakat henüz motor arıza lambası yanmıyor olabilir. Otomobillerimizin motor sağlıkları açısından çok önemli olan bu iyileştirme, Türkiye de kullanılan her otomobilde mutlaka kullanılmalıdır.

Daha sessiz motor çalışması ve daha az yakıt tüketimi gibi extra faydaları da unutmamak gerekir.