Name of image.

Ne Nedir?

Dpf Nedir?

Dizel Partikül Filtresi ( DPF ) , silisyum karbürden yapılmış ( SIC ) , soy metal ile donatılmış, Hidrokarbonlar ( HC ) ile Karbon Monoksit ( CO ) emisyonlarını azaltmak için,

doğada kurumun serbest dolaşımını en aza indirmek ve içten yanlmalı dizel motor egsoz gazlarından kurum partiküllerini toplamak için tasarlanmış özel bir elek tipi filtrasyon sistemidir

Devamını oku...

Egr Nedir?

EGR ‘exhaust gas return’ ‘egzoz gazı geri çevrimi’ terimlerinin kısaltmasıdır. Yani, motordan henüz çıkmış sıcak ve basınçlı kirli egzoz gazını geri çevirip emme manifold'undaki soğuk temiz hava ile karıştırır.

Bu operasyondaki amaç emisyon standartları kurumlarının şart koştuğu nitrojen oksit gazları salınım seviyelerini minimize etmektir. Lakin bu durum sağlıksızdır, kirli yağlı sıcak egzoz gazı temiz hava sistemine sokulurken arada görev yapan vana EGR Valfi dir. 

Devamını oku...

Chiptuning Nedir?

Elektronik olarak yönetilen motorlarda temelde 3 tip elektronik komponent vardır. Birincisi sensörler ikincisi aktuatörler üçüncüsü bütün bunlari kontrol eden ECU(elektronik kontrol ünitesi) dir.

1.grup beyine durum sinyalleri gönderirler. (Motor devir sensörü oksijen sensörü hararet sensörü v.s.)

2.grup beyinden gelen isletme sinyallerini uygularlar. (EGR valfi Wastgate enjektörler Bujiler v.s.) ECU(electronic control unit) sensorlerden gelen verileri icerisine yuklenmis haritalarla karsilastirip uygun sinyalleri aktuatorlere gonderir.