Name of image.

Sıkça Sorulan Sorular

Chiptuning araçların motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın değiştirilmesi işlemidir.

Bu değişiklikler farklı ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenirler.

  • Araç hızının sınırlandırılması
  • Mevcut sınırlandırmanın kaldırılması
  • Motor gücünün düşürülmesi veya arttırılması

Araç motoruna herhangi bir donanım ilave edilmesi veya kaldırılması gibi gerek yazılımsal gerek donanımsal her türlü gereksinim chiptuning sayesinde sağlanabilir.

Chiptuning operasyonları günümüzde sıklıkla, aracınızın ürettiği motor gücünü ve torkunu değiştirmeye, yakıt tüketimini iyileştirmeye odaklı olarak geliştirilirler. Atölyelerimizde bulunan şase Dinamometre'leri ile uygulama öncesi ve sonrası ölçümler yapılır. Elde edilen verim ekranda gözlemlenebilir. Ortalama bir operasyon 1-2 saat kadar sürer. Aracınızın motor kontrol ünitesinden okunan orijinal yazılım, Megachips bünyesinde yedeklenir ve istenildiğinde araca tekrar yüklenerek orijinal haline çevirilebilir.

Aracınızın üretici firma tarafından garantide olması Chiptuning yaptırmanız için engel değildir. Chiptuning yetkili servisler tarafından farkedilemez. Bu konuda Megachips size gereken güvenceyi vermektedir.

Chiptuning uygulaması özellikle yeni jenerasyon dizel motorların, sert emisyon kurallarından dolayı, düşük devirlerdeki hantallığını iyileştirir. Üreticilerin, otomobillerine 1. ve 2. vitese uyguladıkları tork limitasyonundan dolayı, araçlar bu viteslerde yavaş hareket ederler.

Chiptuning küçük viteslerdeki bu gecikmeleri ortadan kaldırır. Dizel araçların çok güçsüz ve torksuz olduğu 1000-2500 devir bandında, gücü ve torku arttırarak, eski hali ile vites küçültmeniz gereken durumlarda aynı vitesle toparlayıp ilerlemenizi sağlar, bu durum chiptuning sonrasında elde edilen YAKIT EKONOMİSİ'nin başlıca sebebidir.

İşlem süresi aracın beyin tipine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu işlemler ortalama 1 - 2 saat arası sürmektedir.